Tidligere udstillere

Foråret 2021: Udstillingerne måtte aflyses pga. restriktioner i forbindelse med Corona- pandemien.

194) November 2020: Anne Gyrite Schütt, Rødby, “Sanselige Nærvær”, Tegning og Malerier;

193) Oktober 2020: Gitte Valentiner-Branth, Gentofte, “Indsigt og Udsyn”, Maleri;

192) September 2020: Henning Severin Petersen, Kerteminde, “Giv Kærligheden Plads”, Maleri;

191) Marts 2020: Lars Lundgren, “Landskaber og Bevægelser”, Maleri;

190) Februar 2020: Gerda Louise Buchgraitz og Frank Buchgraitz, Horsens, “2xBuchgraitz”, Malerier;

189) Januar 2020: Lotte Holten, København, “Nuets rum”, Malerier og tegninger;

188) November 2019: Birgitte Smaakjær, Gilleleje, “Sjælens spejl”, Maleri;

187) Oktober 2019: Tomas Tex Cenius, Frederiksberg,“Portrætter fra mine vidunderlige spadsereture”, Maleri og skulptur;

186) September 2019: Karen Mølgaard, Århus, “Vi og vore omgivelser”, Maleri;

185) Marts/April 2019: Steen Bundgård Sørensen, Skagen, “Påmindelser, Maleri;

184) Feb 2019: Anders Brogaard, København, “Perspektiver”, Maleri;

183) Jan 2019: Molla Riis, Kalvehave, “Figurationer”, Maleri;

182) Nov 2018: Jens Kantsø, Østerbro, “Skønhed og Stilhed”, Maleri;

181) Okt 2018: Rasmus Aagaard, “Det særlige og det skønne”, Tegning og Maleri;

180) Sep 2018: Tina Hee, “Livet som rejse”, Maleri;

179) Marts/April 2018: Johnny Jack Hansen, Nivå, “Vand – og hav”, Maleri;

178) Feb 2018: Evi Apostolou, København/Grækenland, “My Precious Ones”, Maleri;

177) Jan 2018: Frederik Hesseldahl, København, “Farverig harmoni/Visuel symfoni”, Maleri;

176) Nov 2017: Malte Fisker, København, “Opaque Paintings”, Maleri; 2018

175) Okt 2017: Jorge Monrás, København, “Figuration og Abstraktion”, Maleri;

174) Sep 2017: Benjamin Naoir, København, “Kaotiske detaljer”, Tegninger;

173) Marts/April 2017: Peter Sugar, København, “All Women”, Maleri;

172) Feb 2017: Inger Sohn Brok, København, Maleri;

171) Jan 2017: Jørgen Haugen Sørensen, Paris, Tegninger;

170) Nov 2016: Awang Behartawan, København/Indonesien, Maleri;

169) Okt 2016: Jeff Ibbo, Frederiksberg, Maleri;

168) Sep 2016: Naja Salto, København, In memoriam: Skitser, tegninger, malerier, væverier og glasarbejder;

167) Marts 2016: Anthony Crossa, København, Maleri;

166) Feb 2016: Anneli Olesen, København, ”Paper doodles”, Papir-Collager, Design;

165) Jan 2016: Jeppe Zabel, København, ”Lysets refleksioner”, Fotografier;

164) Nov 2015: Alice Smerle Larsen, København, Maleri; 2016

163) Okt 2015: Natalie Federova, Rusland, København, Maleri;

162) Sept 2015: Ingrid Møller, København, Færø-maler, Maleri;

161) April 2015: Robert Røssell, København, Maleri;

160) Marts 2015: Jim Goodall, Skotland, Fredensborg og Vietnam, Maleri og Tegning;

159) Feb 2015: Kristian Haugen-Johansen, Charlottenlund, Maleri;

158) Jan 2015: Lasse Bjerregrav, København og Korsør, Maleri;

157) Nov 2014: Carsten Breum, København, Maleri;

156) Okt 2014: Lars Helweg, København, Maleri;

155) Marts 2014: Anna Lindgreen, København, Maleri;

154) Feb 2014: Aviaq Vivian Nordlund Mørch, Ilulissat, Grønland og Frederiksberg, Maleri og Grafik;

153) Jan 2014: Lotte Horne, København, Maleri og Akvarel;

152) Nov 2013: Mette Hannemann og Jesper D. Lund, begge København, Maleri;

151) Okt 2013: Steffen Kindt, København (tidl. Berlin), Grafik-Maleri (PopArt);

150) Sept 2013: Jens Peter Kellermann, København, Skulptur, og John Rosforth Johnsen, København, Fotografi;

149) Marts/april 2013: Kim Frans Brostrøm, København, Maleri og Tegninger;

148) Feb 2013: Doris Bloom, København (tidl. Sydafrika), Maleri og Grafik;

147) Jan 2013: Inge Smith Hansen, Roskilde, Maleri og Skulptur;

146) Nov 2012: Iewa Bluma, København (tidl. Letland), Maleri, Grafik og Fotografi;

145) Okt 2012: Kirsten Justesen, København, Tryk, Tegninger og Collager;

144) Sept 2012: Josephine Ernst, København, Fotokunst;

143) Marts/April 2012: Kunstnergruppen BLIK, København, Maleri;

142) Feb 2012: Jens Birkemose, København, Maleri;

141) Jan 2012: Liselotte Tiller Sørensen, København, Maleri;

140) Nov 2011: Hanne Lemvigh-Müller, København, Maleri;

139) Okt 2011: Zura Evgeni Tskhadaia, København (tidl. Georgien), Maleri;

138) Sept 2011: Anna Bang, København, Maleri;

137) Marts 2011: Lenie Tolstrup, Allerød, Maleri;

136) Feb 2011: Anne Bjerregaard Andersen, København, Maleri;

135) Jan 2011: Annette Agerbirk, København, Maleri;

134) Nov 2010: Trine Skovmand, København, Maleri; 2011

133) Okt 2010: Kirsten Murhart, Lolland og Italien, Maleri;

132) Sept 2010: Rita Mortensen, Rørvig, Billedtæppe;

131) Marts 2010: Kate Piil, Roskilde, Maleri;

130) Feb 2010: Lars Munch, Frederiksberg, Maleri;

129) Jan 2010: Nicholas Folkerman Knudsen, København, Maleri;

128) Nov 2009: Tiina Forstadius, København, Maleri; 2010

127) Sept 2009: Anne- Marie Sørensen, Foto;

126) Marts 2009: Linda Sandbjerg, København, Maleri + Collage;

125) Feb 2009: Jorge Monrás, (tidl. Cuba) , Maleri;

124) Jan 2009: Mark Brunsvig, København, Maleri;

123) Marts 2008: Finn Ulf Grabowski, Brabrand, Maleri; 2009

122) Feb 2008: Tove Skovly, København, Maler;

121) Jan 2008: Anders Werdelin, København, Maleri + Collage;

120) Nov 2007: Jørgen Skou, Frederiksberg, Maleri + Collage; 2008

119) Okt 2007: Niels Witten, Køge, Maleri;

118) Sept 2007: Henriette Lorentz, Charlottenlund, Maleri;

117) Marts 2007: Awang, Indonesien og København, Maleri + Grafik;

116) Feb 2007: Ib Spang Olsen, Bagsværd, Tegning + Grafik;

115) Jan 2007: Yvonne Nielsen, Præstø, Maleri;

114) Nov 2006: Villy Grønborg, Frederiksberg, Maleri; 2007

113) Okt 2006: Christian Hansen, Hvidovre, Maleri;

112) Sept 2006: Inge Lindegaard, Bagsværd, Maleri;

111) Marts 2006: Peter Abelin, København, Trompe l’æil, Maleri + Skitser + Grafik;

110) Feb 2006: Flemming Hansen, Valby, Maleri + Grafik;

109) Feb 2006: Jorit Tellervo, Valby, Maleri + Collage;

108) Jan 2006: Anne Straarup, København, Maleri;

107) Nov 2005: Lilia Carlinfanti, København, Maleri; 2006

106) Okt 2005: Jacob Holdt, København, Foto;

105) April 2005: Hanne Hermann, Brønshøj, Maleri;

104) Marts 2005: Thomas Kolding, Vordingborg, Maleri;

103) Feb 2005: Kasper Juul, Hellerup, Maleri;

102) Nov 2004: Lene Karberg, Hellerup, Keramik + Skulptur; 2005

101) Okt 2004: Helga Thagaard, Thisted, Maleri + Skulptur;

100) Sept 2004: Ole Findsen, Egtved, Glaskunst;

99) April 2004: Bjarne Bernt, Bagsværd, Grafik + Collage + Design;

98) Marts 2004: Annette Bruhn, Århus, Maleri;

97) Feb 2004: Lone Sørensen, Charlottenlund, Maleri + Papir + Collage;

96) Nov 2003: Yunior Hurtado Torres, Cuba, Maleri;

95) Okt 2003: Ole Ziger, Frederiksberg, Maleri;

94) Sept 2003: Freddy Tornberg, København, Foto;

93) Juni 2003: Gunhild Skovmand, Gentofte, Silhuetklip, Retro i anl. af kunstnerens 90 år;

92) Marts 2003: Palle Bregnhøj, Langebæk, Tegning;

91) Feb 2003: Annette Østerlind, København, Vævede collager;

90) Feb 2003: Vibeke Falk, Lyngby, Skulptur (fintmaskede jern-net);

89) Jan 2003: Lisbeth van Deurs, København, Maleri + Tegning + Video;

88) Nov 2002: Ole Folmer Hansen, Frederiksberg, Maleri + Grafik;

87) Okt 2002: Rita Mortensen, Rørvig, Billedtæppe;

86) Sept 2002: Henrik Elnegaard, København, Maleri;

85) Marts 2002: Peter Haubro, Paris og Præstø, Tusch + Collage + Grafik;

84) Feb 2002: Bodil Eje, Hellerup, Maleri + Emalje;

83) Feb 2002: Mie Eje, Hellerup, Maleri;

82) Nov 2001: Kirsten Rossford Møller, København, Maleri;

81) Okt 2001: Jean Voigt, Retrospektiv, mange kunstneriske udtryk;

80) Sept 2001: Mette Benzen, Charlottenlund, Maleri;

79) Marts 2001: William Rosenberg, Odense, Maleri;

78) Feb 2001: Bodil Kaalund, Lyngby, Maleri;

77) Jan 2001: Suste Bonnén, Frederiksberg, Foto;

76) Nov 2000: Lone Lindorff, Frederiksberg, Maleri + Collage;

75) Okt 2000: Annette Graae, Charlottenlund, Gobelin + Skitser;

74) Sept 2000: Erik Clausen, Dragør, Maleri;

73) Marts 2000: Lars Andersen, København, Maleri;

72) Feb 2000: Michel Genevey, Holte, Glasskulptur;

71) Feb 2000: Synne Kroman, Hellerup, Collage + Foto +Tryk;

70) Jan 2000: Jarl Witzke, Hellerup, Maleri;

69) Nov 1999: Nadja Lehn, København, Maleri; 2000

68) Okt 1999: Frederik Lindskov Hansen, København, Maleri;

67) Sept 1999: Poul Fløe Svenningsen, Hellerup, Maleri + Tegning;

66) Marts 1999: Uffe Schønnemann, Vallensbæk, Maleri;

65) Feb 1999: Dorthe Heindorff Nielsen, Valby, Maleri;

64) Jan 1999: Henrik Elnegaard, København, Maleri;

63) Nov 1998: Victor Brockdorff, Retrospektiv, Maleri + Tegning; 1999

62) Okt 1998: Lars Juhl, København, Scenografi;

61) Sept 1998: Jørgen Svanholt Hansen, København, Maleri;

60) Marts 1998: Hanne Varming, Frederiksberg, Skulptur;

59) Feb 1998: Peter Christian Petersen, Vanløse, Maleri;

58) Jan 1998: Knud Axelsen, Stokkemarke, Maleri + Tegning;

57) Nov 1997: Lisbeth van Deurs; København, Maleri + Tegning;

56) Okt 1997: Henrik Brøndsted, Hellerup, Foto;

55) Sept 1997: Maggi Baaring, København, Maleri + Tegning;

54) April 1997: Knud Nørholm, Stenlille, Maleri;

53) Marts 1997: Mogens Hoff, Hellerup, Maleri;

52) Feb 1997: Margit Chrom Birk, Hellerup, Billedtæppe;

51) Nov 1996: Bodil Kaalund, Lyngby, Maleri, Jubilæumsudstilling kirken – 40 år; 1997

50) Sept-Okt 1996: 60 Kendte Gentofteborgere, Malerier, Kulturevent;

49) April 1996: Jeppe Eisner, Klampenborg, Maleri;

48) Marts 1996: Tove Christensen, Charlottenlund, Akvarel;

47) Feb 1996: Jane Balsgaard, Hellerup, Collage + Skulptur;

46) Nov 1995: Rie Rask, Hellerup, Maleri; 1996

45) Okt 1995: Niels Rahbæk, Århus, Skulptur;

44) Okt 1995: Steen Larsen, Århus, Maleri;

43) Sept 1995: Henrik Brøndsted, Hellerup, Foto;

42) Sept 1995: Jeanette Brøndsted, Hellerup, Skulptur;

41) April 1995: Gl. Holtemalerne, Holte, Maleri;

40) Marts 1995: Ole Bach Sørensen, København, Maleri + Tegning;

39) Feb 1995: Henrik Høyer, Smidstrup, Maleri + Collage;

38) Feb 1995: Ulla Borck, Smidstrup, Maleri + Collage;

37) Nov 1994: Nes Lerpa, Milano og København, Maleri; 1995

36) Okt 1994: Catherine Levert Hoppe, Gentofte, Maleri;

35) Sept 1994: Frederik Lindskov Hansen, Charlottenlund, Maleri + Tegning;

34) Marts 1994: Jacob Leth Jensen, København, Maleri;

33) Marts 1994: Morten Buch Jørgensen, København, Maleri;

32) Feb 1994: Jytte Høyer, Glostrup, Maleri + Grafik;

31) Nov 1993: Kirsten Just Petersen, Gentofte, Vævet miniaturebilleder; 1994

30) Nov 1993: Adda Møller, Hellerup, Billedtæppe;

29) Okt 1993: Joachim Rothenborg, København, Maleri + Installation;

28) Sept 1993: Ingrid Trap Hastrup, Græsted, Maleri + Akvarel + Grafik;

27) Marts 1993: Ingeborg Pedersen, Nærum, Maleri + Keramik + Skulptur mv, Retro i anl af kunstnerens 80 år;

26) Feb 1993: Jytte Bryde Andersen, Brøndbyøster, Maleri;

25) Jan 1993: Vivi Sommer Devgun, Charlottenlund, Maleri + Tegning;

24) Jan 1993: Synne-Kroman, Hellerup, Maleri + Foto + Tryk;

23) Dec 1992: Lise Frantzen, Lyngby, Keramik + Billedtæppe; 1993

22) Dec 1992: Morten Schmidt, Hillerød, Keramik;

21) Dec 1992: Michella Scharbau Clausen, Hillerød, Keramik;

20) Nov 1992: Peter Omann, Hellerup, Maleri + Skulptur;

19) Okt 1992: Esben-Hansen, Klampenborg, Storyboard (filmen ”Snøvsen”);

18) Sept 1992: Gudde Wo Pedersen, Hellerup, Maleri + Collage;

17) April 1992: Birgit Risgaard Brænder, Slagelse, Maleri;

16) Marts 1992: Jørn Würtz, Ballerup, Maleri;

15) Feb 1992: Kai Jacobsen, Frederiksberg, Maleri + Tegning;

14) Jan 1992: Johnny Jack Hansen, Vedbæk, Maleri;

13) Nov 1991: Liisa Mäkela, Helsinki, Ikoner (russiske);

12) Okt 1991: Lars Ostenfeld, Gentofte, Maleri;

11) Sept 1991: Knud Elmer, København, Maleri;

10) Aug 1991: Flemming Rønne, Næstved, Maleri + Skulptur;

9) April 1991: Helle de Stoppelaar, Frederiksberg, Maleri + Collage (stof);

8) Marts 1991: Edith Thrane, Glostrup, Maleri + Grafik;

7) Feb 1991: Inge Pedersen, Gentofte, Akvarel + Croquis;

6) Jan 1991: Kirsten Stoffregen Pedersen (”Søster Abraham”), Jerusalem, Ikoner (etruskiske);

5) Dec 1990: Bent Anhalzer, Gentofte, Maleri; 1991

4) Dec 1990: Morten Andersen, København, Maleri;

3) Nov 1990: Merle Zorck, Frederiksberg, Maleri;

2) Okt 1990: John Esborg, Rørvig, Maleri;

1) Sept 1990: Poul Fløe Svenningsen, Gentofte, Maleri + Tegning;

 

HELLERUPLUND KUNSTFORENING stiftedes 29. marts 1990